تشخیص روغن کنجد خاص و اصل

متخصصین تغذیه دائم به مردم توصیه می کنند از روغن های سالم همچون روغن کنجد استفاده کنند. اما خیلی از اوقات مردم با خرید روغن کنجد در دام کلاهبرداران می افتند و به جای این که روغن کنجد اصل و طبیعی بخرند روغنی تقلبی و بی نام و نشان تحویل می گیرند. هزینه گزافی هم بابت همین خرید از جیبشان می رود. برای جلوگیری از این مشکلات چه کار باید کرد؟

باید از قبل علائم و نشانه های روغن کنجد اصل و طبیعی را بدانید تا بتوانید هنگام خرید روغن کنجد اصل و تقلبی بودن آن را تشخیص دهید. اینطور دیگر روغن فروشان کلاهبردار نمی توانند روغن تقلبی را به جای روغن کنجد اصل به شما بفروشند.

ما در اینجا چند مورد از نشانه های روغن کنجد اصل و طبیعی را معرفی کرده ایم تا بتوانید به کمک آنها روغن کنجد اصل را از روغن کنجد تقلبی تشخیص دهید. با ما همراه باشید.

روش های تضمینی و غیرتضمینی برای تشخیص روغن کنجد اصل و طبیعی

برای تشخیص روغن کنجد اصل نشانه های مختلفی وجود دارد از جمله رنگ، غلظت، قیمت و … که هیچ یک روش قطعی و قابل اعتمادی نیستند. متاسفانه در فضای مجازی و سایت های اینترنتی هم عمده مطالب آموزشی به همین نکات اشاره کرده اند که هیچ کمکی به مخاطب نمی کند و تنها جنبه رسانه ای دارد. ما با رعایت صداقت و انصاف در این بخش تنها به روش ها و نشانه های قطعی برای شناخته روغن کنجد طبیعی و اصل پرداخته ایم.

روش ۱. انجام آزمایش تغذیه روی روغن (تنها روش تضمینی)

متاسفانه تنها روش قطعی برای تشخیص صد درصدی روغن کنجد اصل و طبیعی انجام آزمایش تغذیه است. شاید این جمله برای مخاطب قابل قبول نباشد اما واقعیت این است که هیچ روش قطعی و تضمینی دیگری برای تشخیص اصل بودن روغن کنجد وجود ندارد و تمام روش یا نشانه های دیگری که در فضای مجازی وجود دارد تنها بر پایه احتمالات است و هیچ قطعیتی ندارد.

در شهرهای بزرگ آزمایشگاه های مخصوصی وجود دارد که کارشان آزمایش مواد غذایی است. این آزمایشگاه ها می توانند روغن کنجد یا هر روغن دیگری را آزمایش کنند و اصل یا تقلبی بودن آن را تشخیص دهند. حتی می توانند درصد خلوص روغن را هم تشخیص دهند و بگویند که آیا روغن کنجد مورد نظر ۱۰۰ درصد خالص است یا ترکیبی از دیگر روغن ها می باشد.

نشانه های مناسب برای شناسایی روغن کنجد اصل

درست است که برای خرید یک بطری روغن کنجد نمی توان آن را به آزمایشگاه داد و هزینه زیادی هم برای آزمایش آن پرداخت کرد اما کسانی که مصرف مداوم روغن کنجد دارند می توانند یک بار آزمایش انجام دهند و چند لیتر از آن روغن را خریداری کنند. در هر صورت این تنها روش قابل اعتماد برای تشخیص اصل بودن روغن کنجد می باشد.

روش ۲. توجه به بو و مزه روغن کنجد

با توجه به عطر و مزه روغن هم می توان تشخیص داد که آیا روغن واقعا حاصل دانه های کنجد است یا خیر. روش استفاده از بو و مزه تضمین می کند که روغن مورد نظر روغن کنجد اصل است اما خالص بودن آن را تضمین نمی کند. به عبارت دیگر بو و مزه شرط لازم برای اصل بودن روغن کنجد هستند اما شرط کافی نیستند.

برای درک بهتر اینطور مثال می زنیم. فرض کنید فردی یک بطری یک لیتری را از نیم لیتر روغن کنجد اصل و نیم لیتر روغن آفتابگردان کارخانه ای پر کند و آن را به عنوان روغن کنجد اصل به فروش بگذارد. این روغن کاملا عطر و مزه طبیعی روغن کنجد را دارد و واقعا هم در آن روغن کنجد وجود دارد اما این روغن صد درصد خالص نیست و ترکیب شده است. لذا با توجه به مزه و بو می توان گفت که روغن کنجد واقعی است اما نباید به آن اتکا کرد و باید از راهی دیگر به اصل بودن روغن مطمئن شد.

روش ۳. پایین نبودن قیمت روغن

حتما می دانید که روغن های طبیعی و ارگانیک مثل روغن کنجد و روغن زیتون قیمت بالایی دارند که بالا بودن قیمت این روغن ها ناشی از گران بودن دانه های آنها است. بنابراین قیمت روغن باید با قیمت دانه های آن تناسب داشته باشد. یعنی به فرض روغن دهی ۵۰ درصدی دانه های کنجد برای داشتن یک لیتر (کیلو) روغن کنجد باید ۲کیلو دانه کنجد داشته باشید. پس قیمت روغن کنجد باید بیش از دو برابر قیمت دانه کنجد باشد. با اضافه کردن هزینه های روغن گیری و سود فروشنده مبلغ نهایی حتما افزایش خواهد داشت.

پس هیچ توجیهی ندارد که روغن کنجد یا حتی دیگر روغن های گیاهی قیمت پایین تری از قیمت دانه های خود داشته باشند. آیا فروشنده روغن محض رضای خدا روغن گیری می کند و برای خیرات به شما روغن ارزان می فروشد؟! ارزان بودن روغن کنجد و البته دیگر روغن ها به معنی تقلبی بودن روغن یا وجود ناخالصی در آن است. حتی ممکن است روغن کنجد کهنه یا تهیه شده از دانه های نامرغوب با قیمت ارزان فروخته شود.

البته این روش هم همچون روش قبلی تنها شرط لازم است و کافی نیست. به این معنی که اگر قیمت روغن پایین باشد یعنی اصل نیست اما بالا بودن قیمت روغن هم به معنی اصل بودن روغن کنجد نیست.

روغن کنجد غیرطبیعی و تقلبی به نشانه ای دارد؟

همانطور که در بالا برای روغن کنجد اصل نشانه هایی مطرح شد برای روغن کنجد تقلبی هم نشانه هایی وجود دارد. در واقع روغن کنجد تقلبی در نقطه مقابل روغن کنجد اصل قرار دارد پس هر نشانه ای که برای روغن کنجد اصل ارائه شده در روغن تقلبی وجود ندارد.

  • بدون بو و عطر کنجد
  • داشن قیمت پایین
  • رقیق بودن
  • کمرنگ و خیلی شفاف

روغن کنجد اصل از کجا و چطور تهیه کنیم؟

خب احتمالا شما هم با مطالعه نشانه های فوق که برای تشخیص روغن کنجد اصل ارائه شده به نتیجه نرسیدید و همچنان نمی دانید که چطور باید روغن کنجد واقعی و اصل را پیدا کرده و بخرید. حق هم دارید همانطور که در ابتدا ذکر شده به جز آزمایش هیچ روش تضمینی برای تشخیص روغن واقعی و اصل وجود ندارد.

نحوه خرید روغن کنجد طبیعی و اصل

روغن کنجد سنتی: اگر می خواهید روغن کنجد را به صورت فله از فروشگاه های روغن گیری داخل شهر بخرید حتما فردی مطمئن و قابل اعتماد را برای این کار انتخاب کنید. به این دلیل که در فروش های فله ای روغن کنجد امکان تقلب بیشتر است نمی توان به هر کسی اعتماد کرد و تنها باید از متدین و پاکدست بودن فرد اطمینان داشته باشید و سپس از او روغن کنجد بخرید.

روغن کنجد کارخانه ای: اگر هم دنبال روغن کنجد کارخانه ای هستید باید در فروشگاه ها به دنبال برندهایی باشید که روغن کنجد بکر می فروشند. روی بسته محصولات را با دقت بخوانید و مطمئن شوید که روغن کنجد بکر صد درصد خالص است. قیمت روغن را نسبت به قیمت دانه های کنجد بسنجید و در نهایت خرید را انجام دهید.

از هر یک از روغن ها که خریداری کردید ابتدا آن را مصرف کنید و کیفیت آن را ارزیابی نمایید. از نظر رنگ، مزه، بو و طعمی که به غذا می دهد آن را بررسی کنید. پس از رضایت از روغن مجدد از همان روغن خریداری نمایید.

جمع بندی

تشخیص اصل بودن روغن کنجد و تقلبی بودن آن کاری نیست که بتوان به راحتی آن را انجام داد. نشانه های برای تشخیص روغن اصل وجود دارد اما هیچ یک قطعی نیست و دارای خطا است. تنها با انجام آزمایش تغذیه روی روغن می توان کیفیت آن را سنجید و از اصل بودنش مطمئن شد.

اگر به دنبال روغن کنجد اصل و سالم هستید توصیه ما به شما روغن کنجد داتام است. شرکت داتام از بهترین و مرغوب ترین دانه های روغنی روغن های خوراکی اصل و سالم را تولید کرده و به فروش می رساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *